Krompirjev sok

DROT  

član od: 8.3.2005

sporočila: 42

tema odprta - 10. feb 2006 16:49 | ogledi: 13.314 | odgovori: 11

Na spletni strani zdravjeplanet sem prebral,da surov krompirjev sok lajša želodčne težave???

Vaša mnenja!Hvala!

Lep pozdrav Bojan!

DROT

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

10. feb 2006 16:52

Za želodčne težave prisegam na bebi čaj oz kar prevret čaj iz kimlja in koromača. Krompirjev sok??? Hm, a ni surov krompir (vsaj po "izročilu, ko sem bila še majhna) povzročal ravno slabost in želodčne težave? Svašta, vse se spreminja! tjas

DROT  

član od: 8.3.2005

sporočila: 42

10. feb 2006 17:04

Tjaš,povzemam zapis iz omenjene strani.Krompirjev sok naj ne bi bil strupen,ker so nekateri strupi vezani predvsem na vlakninah,torej v tekočini naj jih ne bi bilo.Krompirjev sok naj bi vseboval folno kislino ,ki v želodcu reagira z želodčno kislino in razpadeta v organske luge,ki delujejo blagodejno.Toliko o teoriji,ker sem tudi jaz slišal o strupenosti surovega krompirja sem malo ziheraš in sprašujem o izkušnjah!! Lep pozdrav! Bojan DROT

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

11. feb 2006 9:14

Enkrat na leto izvajam post s sokovi. Za popestritev sem enkrat sočila svež mlad krompir (star sigurno ne bi bil dober). Torej: okus, se ve, ni bog ve kaj - tako, da je bil to moj prvi in zaenkrat (če bi zdravstvene razmere zahtevale bi ga ponovno pila) zadnji "drink"; nobenih negativnih reakcij (kljub temu, da sem bila takrat zelo skeptična in malce preplašena) in živa, kot vidite, sem še vedno. Je pa res, da sem predhodno prebrala nekaj literature na to temo in če se ne moti, sem o krompirju prebrala v Cortesejevi knjigi "Zelenjava druga moč naravne hrane". Ko pridem domov, bom poiskala čemu že služi ta stvar in vam javim. LP Lipa P.S.: Zanimivo je, da sokovi delujejo v telesu ravno obratno, kot so nas učili; limona npr. po starih prepričanjih "zakisa" telo, po teoriji zagovornikov presne hrane, pa v telesu deluje bazično. Sporočilo je spremenil(a) Lipa dne 11. feb 2006 19:27:25

DROT  

član od: 8.3.2005

sporočila: 42

11. feb 2006 9:53

Lipa hvala,če dobite še kaj prosim sporočite! Lep dan vam želi Bojan! DROT

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

11. feb 2006 10:15

Lipa je napisal/a:
P.S.: Zanimivo je, da sokovi delujejo v telesu ravno obratno, kot so nas učili; limona npr. po starih prepričanjih "zakisa" telo, po teoriji zagovornikov presne hrane, pa v telesu deluje bazično.
He he... zagovorniki presne hrane lahko res tako pravijo, ampak moj želodec se z njimi vsekakor ne bi strinjal. Moj želodec namreč pravi "limona peče, peče". Ali pa je pa odvisno od organizma. tjas

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

11. feb 2006 10:28

Hi, krompirjev sok se mora precediti na gazi ! Dobra rešitev je otroška plenica. Je pa res nagravžnega okusa dokler se ne navadiš. Lp > siba

darkad  

član od: 3.9.2005

sporočila: 304

11. feb 2006 14:27

Pozdravljeni, tudi jaz sem pri težavah z želodcem pila krompirjev sok, zjutraj, na tešče. Vsak večer sem naribala surov krompir, ga pustila čez noč, da je "spustil" sok, zjutraj sem ga precedila skozi gazo (kot je že siba svetoval) in spila. Okus je res obupen, pomagalo pa je. Mislim, da sem ga pila kakšen mesec, res vsako jutro. Lp darkad

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

11. feb 2006 17:05

kaj pa če bi se not dal kakšen sladkor al pa kaj podobnega? bi blo mogoče bolš ali bi to zadevo še poslabšal? Drejček

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

11. feb 2006 19:26

Drot, Avtor knjige Cortese v knjigi z naslovom "Zelenjava druga moč naravne hrane" na str. 158 in 159 pravi tako: "Sveže stisnjen sok...veže težke kovine in spodbuja njihovo izločanje. Bogata je s koristnimi rudninami, med zelenjavo prednjači z visoko vsebnostjo vitamina C in drugih vitaminov. Je ključnega pomena za uravnovešanje porušene prebave. Želodcu pomaga, da je spet čvrst kot jeklo, poleg tega celi želodčne čire. Raztaplja žolčne kamne oz. preprečuje njihovo nastajanje. Z bazično učinkujočimi rudninami bistveno pripomore k nastanku zdravega bazno-kislega ravnovesja v tkivih in telesu nasploh. Deluje splošno čistilno in odpravlja kožne težave, skupaj z mozolji, ekcemi in podobno, s katerimi telo daje vedeti, da so glavne avenije izločanja že preobremenjene...Gomolje sočimo z lupino vred in spijemo kozarec sveže stisnjenega soka naenkrat, pa bo še vedno treba v šolo. Krompir le dobro operemo in vsekakor damo prednost naravno pridelanemu pred industrijskim." V drugi knjigi z naslovom "Zdravilne rastline in njih uporaba" avtorja Richarda Willforta pa najdemo na str. 184 in 185 slednje: "Če pijemo presen krompirjev sok iz surovega, nekalečega krompirja, bomo znatno ublažili bolečine v želodcu, zlasti, če so le-te povezane s krči, v lažjih primerih pa bodo celo popolnoma izginile. Podobno kakor volčja češnja vsebuje krompir atropinu podobna učinkovina lahko znatno ublaži bolečine zaradi krčev, ne more pa jih popolnoma odpraviti. Učinek presnega krompirjevega soka je potemtakem omejen samo na to, da prežene bolečino. Nadležno pekočo zgago lahko odpravimo z majhno skodelico presnega krompirjevega soka iz zrelega krompirja; vzroka pekoče zgage pa seveda s tem nismo odstranili." Avtor v nadaljevanju navaja (glede na to, da ste omenili želodčne težave tudi: "Krompirjeva kaša (pire) je za želodčne bolnike pomembna sestavina njihove zdravilne dietne prehrane. Neslana ali vsaj malo osoljena krompirjeva kaša (če gre za dietno jed, ji ne smemo dodati na masti pražene čebule) vsrka odvečno želodčno kislino in jo odvaja. Preobilje želodčne kisline je često vzrok vnetij želodca in črevesja. Temu lahko odpomoremo s krompirjevo kašo, ki jo jemo dalj časa. Prednost tega preprostega zdravljenja je v tem, da se bolnik krompirja ne naveliča tako kmalu in da se z mlekom, maslom, smetano in jogurtom hranilna vrednost ne samo poveča, ampak s tem dosežemo tudi spremembo. Zdravljenje s krompirjem je učinkovito tudi pri sladkorni bolezni." Toliko sem našla zaenkrat. Namenoma sem naredila prepis dveh različnih avtorjev, da se boste lažje odločili. Upam g. Bojan, da vam bo gornji tekst v korist. LP Lipa P.S.: Upam, da z navajanjem ne kršim nobenih etičnih, avtorskih ali drugih pravil. No, g. Willfort tega ne bo prebiral, če pa bo g. Cortese zasledil moje navedbe, naj mu v tolažbo povem, da obožujem njegova dela (njegovo pisanje je berljivo, ponazorjeno ter sočno in je daleč od suhoparnih navedb ostalih avtorjev) in da so skoraj vsa, v originalih, na mojih knjižnih policah, na najbolj priročnem mestu, in da jih z velikim veseljem prebiram in koristim.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

11. feb 2006 22:09

Res je kar se tiče limone. Kadar sem slučajno jedla kak trojanski krof me je vedno pekla zgaga. Če sem takrat spila dva požirka limoninega soka se je vse lepo uredilo. Nasploh večkrat pijemo takle limonin sok ravno zaradi njegove učinkovitosti. Kar se tiče krompirjevega je pa tako, da dober res ni, je pa zdravilen. Edino še kar morate vedeti je, da je treba sok pustiti stati, da se škrob usede na dno in po možnosti še bistro tekočino precediti skozi gosto gazo. Užijete samo bistro tekočino, kateri pa se ne sme ničesar dodajati. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti